Et godt underlag er avgjørende for resultatet når man legger hageheller.
Tegningen viser en generell oppbygging fra grunn opp til dekke med belegningsstein.
Grunnforholdene i Norge varierer fra fjellgrunn til områder med mye leire. I tillegg har vi et tøft klima med frost som kan forårsake telehiv. Et godt underlag er avgjørende for resultatet.
Jordgrunn: Følg standard leggeanvisning og underlagsoppbygging.
Fjellgrunn: Legg fiberduk før bærelaget dersom det er behov (sikrer at bærelaget ikke dreneres ned i grunnen).
Leirgrunn: Leirgrunn er ustabil og man bær derfor grave ut noe mer (ca. 400-600 mm avhengig av grunnforholdene) av de dårlige massene for å få plass til et ekstra bærelag (forsterkningslag). Dette laget skal bestå av grove masser, f. eks. knust fjell 0 - 150 mm eller tilsvarende. Fiberduken legges nederst, dvs. under forsterkningslaget. Følg deretter standard underlagsoppbygging og leggeanvisning.
NB! Vi kan kun gi generelle råd. Ved usikkerhet om grunnforholdene bør lokale fagfolk kontaktes.
Her beskrives hvilke masser/fraksjoner som bør benyttes i hvert sjikt:
Type masse til settelaget 0-8 mm knust masse.
(Ved gangarealer kan knust 2-4 mm brukes.)
Bærelaget 0-32 mm knust masse/pukk.
Grunnforholdene er avgjørende for stabiliteten til dekket. Er du usikker bør du kontakte lokale fagfolk (maskinentreprenør eller anleggsgartner).
Fiberduk mellom eksisterende og nye masser benyttes nederst i konstruksjonen.
Steg 1:
Steg 2:
Steg 3:
Steg 4:
Steg 5:
Steg 6:
Steg 7:
Steg 8: